top of page

Kaliteli ilişki nasıl olmalı?

İyi Seks, Doğru Bilgiyle Daha Kolay

Cinsel yaşamımızdaki olumsuzlukların nedenleri, elbette yaşam koşullarımıza, sosyo ekonomik niteliklerimize, düşünce yapımıza, fiziksel ve psikolojik özelliklerimize bağlı olarak değişiyor. Ancak en çok etkileyen şeylerden biri de içinde bulunduğumuz toplumun yaygın inanışlarından etkilenmiş olmamız. Duyarak, görerek, gözlemleyerek ya da tahminlerde bulunarak saptadığımız, inanır olduğumuz bazı şeyler, bizi kötü bir cinsel yaşama itiyor. Doğrusunu bilsek çok daha mutlu olacağımız yanlışlardan söz ediyorum. Onlar olmasa çok daha ateşli sevişebilir, huzurlu dokunabilir, sonuca varabiliriz. Orgazm hiç de uzak değil.

Ön sevişmeyi çok uzun tutmak şarttır.

Ön sevişme, sizi birleşmeye hazırlar ve onu asla kısa tutmayın deriz ama birleşmenin tüm dinamiğini bozacak kadar uzun tutmak da büyük hata. Yani temel aktiviteye zaman, istek ve enerji kalmayacak kadar uzun süre bir ön sevişme hiç de tercih ettiğimiz bir şey değil. Öğrenilmiş ön sevişmenin öğrenildiği kabak gibi ortadaysa maalesef ön sevişme ikinci safhaya varamayacak kadar ruhsuzlaşır, bu da ayrı bir gerçek. Her şey kararında güzel!

Kadınlar yatakta en çok kibarlık sever.

Sertlik, hoyratlık da son derece ilgisini çeker kadının. Kavrayan, alan, kendine çeken, kontrolü eline alan erkek, kadının gözdelerindendir. Nezaketi elden bırakmadan, bencillik yapmadan, güç dengeleriyle oynayarak ateşli biçimde sevişmek mümkün. Kadınlar emir cümlelerinden en çok yatakta hoşlanırlar. Utanırken bir de bakarsınız coşarlar. Çekinmeyin, çıldırın!

Sevişmede tek hedef üremedir.

Yalnızca gülüp eğlenmek ya da yeni şeyler denemek için bile sevişebilirsiniz. Üremeyi bırakın, birleşmek bile şart değil. Yatak odanız sizin en saklı köşeniz, canınız ne isterse onu yaparsınız. Sevişmenin şekli, süresi hepsi sizin ortak kararınızdır. Amacınız, orgazm olmalıdır. Cinsel doyuma ulaşan, tenleri kavuşan, ruhları buluşan insanlar mutlu yaşarlar, bu hayattaki en önemli hedef değil midir zaten? Asla tek derdiniz neslinizi türetmek değil.

Menopozda cinsel istek azalır.

Menopoz kadınların cinsellikleriyle değil üremeleriyle ilgili bir sonlanma biçimidir. Cinsel yaşamın tüm amacı üremek olmadığına göre üreme sona erince arzu duymamak gibi bir şey söz konusu olamaz. Kadının kendini böyle kodlamaması yeterli. Sevişmeler, menopozdan sonra tedbir kaygısı da ortadan kalkınca iyice ateşlenebilir bile. Ateşleyin!

Yabancı biriyle sevişmek, düzenli bir cinsel yaşamdan ve partnerinizle sevişmekten daha heyecanlıdır. Bu mutlaka bir kez denemek isteyeceğiniz bir şey olabilir ancak sürekli denerseniz bu da sıradanlaşır. Heyecan ve renk, sizin ne yaptığınızda değil, nasıl yaptığınızdadır aslında. Basit bir akşam yemeğinde masanın altından partnerinizi tahrik etmek gibi bir klişe bile bin sevişmeden renkli gelebilir farklılıklar denerseniz. Hep yeniyi deneyin, en sevdiklerinizi bulun!

En iyi seks ilk sekstir.

Her şeyin ilki özeldir. Okulun, öpüşmenin, sevgilinin. Ama en iyisi değildir. En iyi denen şey, özel olmakla aynı şey değildir. Deneyim, bir şeyi ‘en iyi’leştirme yolunda yürümektir. İlk seksteki heyecanı arayabilirsiniz, bununla sık karşılaşıyoruz. Ancak zamanı ve duyguları geriye almak mümkün değil. İyisi mi o duyguya yaklaşacak eğlenceli yollar bulmayı deneyin. Rol yapın, oyun oynayın ve ilk seksin heyecanıyla hasret gidermeye çalışın.

Sevişmede ereksiyon kaybı, partnere ilgi duymamaktan kaynaklanır.

Bir anlık dikkat dağınıklığından dahi sertleşme azalıp sonlanabilir. Kafaya takılan gündelik bir sorun, ani bir sinir boşalması ve hatta nedensiz. Bunun normalliğini bilin ancak sık yaşanması halinde de anormalliğini kabul edip bir uzmana gidin. Beni arzulamıyor diye paranoyalara, sıkıntılara düşmeyin. Birbirinizin bedeninden haberdar olun.

bottom of page